Pierwszy raz w Polsce w Zamku Królewskim w Warszawie odbył się Szczyt Zdrowia Mózgu. Uczestniczyli w nim przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Neurologicznego i Polskiego Towarzystwa Neurologów Dziecięcych, konsultanci krajowi w dziedzinie neurologii i neurologii dziecięcej, przewodniczący krajowej Rady ds. Neurologii i Rady ds. Chorób Rzadkich. W konferencji uczestniczyli przedstawiciele Europejskiej Akademii Neurologii (European Academy of Neurology): Profesor Elena Moro (President of European Academy of Neurology), Profesor Paul Boon (Past President of European Academy of Neurology) i Profesor Claudio Bassetti ( Past President of European Academy of Neurology, Chair of the Swiss Brain Health Plan).
Celem przedsięwzięcia było szerzenie wiedzy na temat zdrowia mózgu, a także propagowanie zmian systemowych w ochronie zdrowia i inicjowanie programów profilaktycznych. Dlaczego zdrowie mózgu jest tak ważne?
- Dobra kondycja mózgu jest niezbędna do zmniejszenia rosnących obciążeń opieki zdrowotnej związanych z chorobami mózgu, ale również dla zapewnienia wysokiej jakości życia i lepszego funkcjonowania zarówno na poziomie indywidulanym jak i społecznym. Za zdrowie mózgu nie uważa się bowiem tylko braku choroby. Potrzebne są przede wszystkim profilaktyka i rehabilitacja zaburzeń, które umożliwiają funkcjonowanie i radzenie sobie w różnych sytuacjach życiowych - wyjaśnia prof. Justyna Paprocka, kierownik Katedry i Kliniki Neurologii Dziecięcej Wydziału Nauk Medycznych SUM w Katowicach.
Pani profesor uczestniczyła debacie poświęconej zagadnieniom strategii zdrowia mózgu realizowanej w krajach europejskich w odniesieniu do aktualnej sytuacji systemu opieki neurologicznej w Polsce oraz w debacie poświęconej programom lekowym. Prof. Paprocka jest konsultantem krajowym w dziedzinie neurologii dziecięcej.
Dane wysyłającego:
Agata Pustułka