W imieniu prof. dr. hab. n. med. Jerzego Stojko, Prorektora ds. Studiów i Studentów Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach zapraszamy na trzecią edycję Międzynarodowego Kongresu Jakości Kształcenia (ICEQ) Wydarzenie odbędzie się w dniach 23-25 października 2024 r. i skupi wszystkich zainteresowanych systemami zapewniania i monitorowania jakości kształcenia, akredytacją, umiędzynarodowieniem edukacji, rozwojem kompetencji dydaktycznych oraz kształceniem zdalnym.
Kongres, organizowany w ramach Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024, będzie również okazją do wymiany doświadczeń i dobrych praktyk związanych z umiędzynarodowieniem edukacji, innowacjami dydaktycznymi oraz projektami międzynarodowymi realizowanymi w polskich i zagranicznych uczelniach. Szczególną uwagę poświęci się idei uniwersytetów europejskich oraz tematyce podwójnych i europejskich dyplomów, mobilności akademickiej oraz budowaniu międzynarodowych partnerstw edukacyjnych.
Dyskusje będą również dotyczyć rozwoju sztucznej inteligencji i jej wpływu na edukację, uczestnictwa studentów w tworzeniu indywidualnych ścieżek kształcenia oraz przygotowania do zawodów przyszłości. Dzięki kongresowi uczestnicy będą mieli okazję do wzajemnej wymiany wiedzy i inspiracji, dążąc do poprawy jakości kształcenia.
Rejestracja na kongres: https://systemcoffee.pl/?lang=pl&go2rej=1&kid=1649
Aktywności przygotowane przez Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach:
Dzień I - 23.10.2024 r.
godz. 9:00-12:00
Aula im. prof. W. Zahorskiego, ul. Medyków 18 w Katowicach
Szkolenie: Metody aktywizujące, kreatywne i innowacyjne w dydaktyce akademickiej – skierowane jest do wszystkich nauczycieli akademickich Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach zainteresowanych zmianami w metodach kształcenia, poszukujących nowych rozwiązań i skutecznych narzędzi ułatwiających komunikację ze studentami podczas różnych form kształcenia. Szkolenie odbędzie się w formie wykładu.
godz. 10:00 - 14:00
Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej w Katowicach przy ul. Medyków 8b
Spotkanie społeczności Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach z uczniami liceów ogólnokształcących.
W programie:
- prezentacja kół naukowych wszystkich wydziałów SUM;
- pokaz symulacji medycznej;
- pokaz wirtualnej rzeczywistości;
- korzystanie ze sztucznej inteligencji (warsztaty).
W czasie spotkania zaprezentowana zostanie sala symulacyjna intensywnej terapii, sala symulacyjna szpitalnego oddziału ratunkowego oraz karetka pogotowia. Uczestnicy będą mogli udzielić pierwszej pomocy, nie tylko w zakresie algorytmu BLS, lecz także w sytuacji zadławienia. Będą również mieli możliwość osłuchać pacjenta, sprawdzić, jakiego rodzaju szmeru wysłuchali, oraz dokonać pomiaru ciśnienia tętniczego krwi. Studenci zaprezentują koła naukowe SUM oraz podzielą się swoimi doświadczeniami i możliwościami rozwoju w SUM. Podczas spotkania odbędzie się pokaz zastosowania wirtualnej rzeczywistości w edukacji – podczas pokazu wykorzystane zostaną gogle VR oraz interaktywne narzędzia wspomagające edukację w zakresie nauk medycznych i nauk o zdrowiu. Odbędą się także warsztaty, których uczestnicy będą mogli zobaczyć, jak korzystać ze sztucznej inteligencji.
godz. 12:00 - 13:00
Sala A6, Wydział Nauk Medycznych w Katowicach, ul. Medyków 18
Spotkanie: Umiędzynarodowienie – doświadczenia i trudności, z jakimi borykają się studenci, doktoranci, pracownicy Śląskiego Uniwersytetu Medycznego podczas wyjazdów za granicę, ocena jakości takich mobilności wyjazdowych, w tym hospitacji zajęć dydaktycznych za granicą.
Dzień II – 24.10.2024 r.
14:45–15:45
Muzeum Śląskie, ul. Tadeusza Dobrowolskiego 1, 40-205 Katowice
Panel dyskusyjny: Dostępność edukacji wyższej dla studentów międzynarodowych na przykładzie Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach
Podczas panelu omówione zostaną strategie Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach na rzecz dostępności edukacji dla studentów międzynarodowych. Przeanalizowane zostaną wyzwania i rozwiązania dotyczące integracji studentów różnych kultur oraz zapewnienia równego dostępu do zasobów edukacyjnych i wsparcia akademickiego.
Szczegółowy program wydarzenia: https://iceq.pl/program-iii-edycja/
Organizatorami Międzynarodowego Kongresu Jakości Kształcenia są uczelnie wchodzące w skład Konsorcjum Akademickiego – Katowice Miasto Nauki:
- Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach,
- Uniwersytet Śląski w Katowicach,
- Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach,
- Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach,
- Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach,
- Politechnika Śląska,
- Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach.
Wydarzenie jest dofinansowanie ze środków Województwa Śląskiego Współorganizatora – Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024.
Dane wysyłającego:
Dominika Kardynał